ÖPPETTIDER OCH KONTAKTUPPGIFTER

Bibliotekets servicenummer

09 2353 6003
Helle-nätbiblioteket

Öppettider från och med 1.6.2020

Huvudbiblioteket i Nickby
må – tor 9 – 20, fre och inför helg 9-16.

paakirjasto@sipoo.fi
**********************************************************


Söderkullan kirjasto

Betjäningstid må–ons 10–18, tors–fre och inför helg 10–16
Självbetjäningstid må–fre 8–10. 
soderkulla.kirjasto@sipoo.fi

 

SIBBO BIBLIOTEKEN STÄNGDA

Kommunen stänger Söderkulla och Nickby bibliotek (inkluderad Café Emelie) fr.o.m. måndag den 16 mars. Biblioteken är stängda till 1.6.2020. Även meröppetbiblioteket stängs i Söderkulla.

Nätbiblioteket och e-tjänsterna kan användas på webbsidan helle.finna.fi. Bibliotekets kundtjänst ger råd och anvisningar per telefon 09 2353 6003, må – fre kl. 9 – 16.

Bibliotekens återlämningsluckor öppnades 4.5.2020. Reserverat material kan avhämtas från biblioteket, ta kontakt med biblioteket för att komma överens om avhämtningstid.

Avgifter som förorsakas av stängningen krävs inte av kunderna.

SIPOON KIRJASTOT SULJETTU
Kunta sulkee Söderkullan ja Nikkilän kirjastot (mukaan lukien Café Emelie) maanantaista 16.3.2020 alkaen huhtikuun loppuun saakka. Myös Söderkullan omatoimikirjasto on suljettu.
Verkkokirjasto ja e-palvelut ovat käytettävissä verkko-osoitteessa helle.finna.fi. Kirjaston asiakaspalvelu opastaa ma – pe klo 9 -16 numerossa 09 2353 6003. Kiinniolosta aiheutuvia maksuja ei peritä asiakkailta.


Personalens kontaktuppgifter

Vänligen använd inte e-posten för att skicka personuppgifter eller sekretessbelagd information.

Servicechef för bibliotekstjänsterna
Lea Kuusirati
+358504433635
lea.kuusirati@sipoo.fi
Arbetsrum i huvudbiblioteket

Ledande bibliotekarie, Sibbo huvudbibliotek (Nickby)
Ulla Salento
+358401914344
ulla.salento@sipoo.fi

Ledande bibliotekarie, Söderkulla bibliotek
Tuula Rönkä
+358401914345
tuula.ronka@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Annette Broman
+358401914496
annette.broman@sipoo.fi

Biblioteksproducent
Paola Dadda-Lönnström
+358401935021
paola.dadda-lonnstrom@sipoo.fi

Bibliotekarie
Aleksi Haapanen
+358401914350
aleksi.haapanen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (läroavtal)
Feeja Haarmann
+358401914349
feeja.haarmann@sipoo.fi

Bibliotekarie
Mikko Heliölä
+358401914349
mikko.heliola@sipoo.fi
Söderkullas fjärrlån, serieutställningar

Biblioteksfunktionär
Charlotta Järvinen
+358505439420
charlotta.jarvinen@sipoo.fi
Räkningar och krav, huvudbibliotekets fjärrlån

Bibliotekarie 
Katja Kononoff
+358401914439 
katja.kononoff@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Calle Lindroos
+358406372217
calle.lindroos@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Linda Åkerlund
+358401455784
linda.akerlund@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Matleena Saarninki
+358401914349
matleena.saarninki@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Anni Salonen
+358401914350
anni.salonen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Erica Skogster
+358401914350
erica.skogster@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Kerttu Tiisler
+358401914350
kerttu.tiisler@sipoo.fi

 

Bokbussen

Borgås bokbuss kör till skolor och daghem i Sibbo varannan fredag. Sibbos biblioteksfunktionär är med i bussen.

Bokbussens hållplatser och tidtabell (pdf)

Mera information: linda.akerlund@sibbo.fi, eller tfn. 040-1455784
Bussens direktnummer: 0400-214948


Bibliotekets hemtjänst

09 2353 7032 (tisdagar och torsdagar kl. 9-10)
biblioteket.hemtjanst@sibbo.fi


Senast ändrat 01.06.2020

 

 

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003

Helle-nätbiblioteket


Suomeksi



 

Facebook

          

#librarysipoo

Instagram #librarysipoo